Gatunki węglika spiekanego — jak wybierać i jakie dane podajemy
„Węglik spiekany” obejmuje rodzinę materiałów. Dwie części wykonane z różnych gatunków mogą zachowywać się bardzo różnie. Ta strona wyjaśnia, czym różnią się gatunki oraz co potwierdzamy na piśmie w ofercie. Nasze standardowe gatunki wymieniono poniżej; w ofercie wskazujemy gatunek proponowany dla Państwa części i przesyłamy jego kartę danych.
Nasze standardowe gatunki
Gatunki ze spoiwem kobaltowym
| Gatunek | Spoiwo | Gęstość (g/cm³) | Twardość (HRA) | Wytrzymałość na zginanie (N/mm², min.) | Wielkość ziarna | Uwaga |
|---|---|---|---|---|---|---|
| YG6 | 6% Co | 14.80 | 90.0 | 2100 | Średnia | |
| YG6X | 6% Co | 14.90 | 91.0 | 2150 | Drobna | |
| YG6H | 6% Co | 14.90 | 91.5 | 2200 | Drobna | Spiekane metodą HIP |
| YG8 | 8% Co | 14.60 | 89.0 | 2300 | Średnia | |
| YG12 | 12% Co | 14.25 | 88.0 | 2650 | Średnia | |
| YG15 | 15% Co | 13.90 | 87.0 | 2850 | Średnia | |
| YG20 | 20% Co | 13.50 | 84.5 | 3050 | Średnia |
Gatunki ze spoiwem niklowym
Spoiwo niklowe lepiej niż kobalt opiera się wymywaniu w wodzie morskiej, kwasach i innych płynach powodujących korozję.
| Gatunek | Spoiwo | Gęstość (g/cm³) | Twardość (HRA) | Wytrzymałość na zginanie (N/mm², min.) | Wielkość ziarna | Uwaga |
|---|---|---|---|---|---|---|
| YN6 | 6% Ni | 14.75 | 89.5 | 1750 | Średnia | |
| YN6X | 6% Ni | 14.80 | 90.5 | 1850 | Drobna | |
| YN6H | 6% Ni | 14.85 | 91.0 | 1900 | Drobna | Spiekane metodą HIP |
| YN8 | 8% Ni | 14.55 | 88.5 | 1950 | Średnia | |
| YN8X | 8% Ni | 14.60 | 89.0 | 2050 | Drobna | |
| YN8H | 8% Ni | 14.65 | 89.0 | 2100 | Drobna | Spiekane metodą HIP |
| YN10 | 10% Ni | 14.35 | 87.5 | 2150 | Średnia | |
| YN10X | 10% Ni | 14.40 | 88.0 | 2200 | Drobna | |
| YN10H | 10% Ni | 14.45 | 88.0 | 2250 | Drobna | Spiekane metodą HIP |
1 N/mm² = 145 psi. Gatunki z przyrostkiem H są spiekane metodą HIP. Gatunki specjalne są dostępne na zamówienie.
Co odróżnia jeden gatunek od drugiego
- Zawartość spoiwa (zwykle kobalt): większa zawartość spoiwa zazwyczaj oznacza gatunek o większej ciągliwości i odporności na uderzenia oraz o niższej twardości i odporności na zużycie.
- Wielkość ziarna węglika spiekanego: drobniejsze ziarna zazwyczaj zapewniają wyższą twardość i wytrzymałość krawędzi; grubsze ziarna zapewniają większą ciągliwość, dlatego gatunki górnicze mają zwykle grubsze ziarno.
- Rodzaj spoiwa: gatunki ze spoiwem niklowym stosuje się tam, gdzie korozja atakowałaby spoiwo kobaltowe, na przykład w wodzie morskiej lub w niektórych zastosowaniach chemicznych, oraz tam, gdzie wymagana jest niemagnetyczna część.
- Dodatki: niewielkie dodatki innych węglików stosuje się w celu kontroli wzrostu ziarna lub poprawy właściwości w wysokiej temperaturze, głównie w gatunkach do skrawania.
Grupy zastosowań ISO 513
ISO 513 grupuje twarde materiały skrawające według materiału obrabianego, do którego są przeznaczone — P (stal), M (stal nierdzewna), K (żeliwo), N (metale nieżelazne), S (stopy żaroodporne i tytan) oraz H (materiały hartowane), przy czym liczba wskazuje pozycję pomiędzy odpornością na zużycie a udarnością. Jest to klasyfikacja zastosowań, a nie skład.
Dla prętów z węglika spiekanego sprzedawanych producentom narzędzi podajemy odpowiednie grupy ISO dla każdego gatunku. W przypadku części zużywających się, wkładek górniczych i matryc grupy ISO dotyczące skrawania nie mają zastosowania; gatunek wybiera się natomiast na podstawie zawartości spoiwa, wielkości ziarna i warunków eksploatacji.
Jak odczytywać chińskie nazwy gatunków (YG, YT, YW)
Wielu chińskich producentów węglika spiekanego stosuje oznaczenia z chińskiej normy krajowej. Gatunki "YG" to gatunki węglika spiekanego z kobaltem, a liczba oznacza nominalną zawartość kobaltu w procentach — YG8 oznacza nominalnie 8 % kobaltu. Przyrostki zwykle wskazują wielkość ziarna, na przykład "X" oznacza drobne ziarno, a "C" — grube ziarno. Gatunki "YT" i "YW" zawierają tytan i inne węgliki i są stosowane głównie w narzędziach skrawających.
Same nazwy to tylko punkt wyjścia. Nie ma gwarancji, że YG8 od dwóch różnych producentów ma taką samą twardość lub wytrzymałość, dlatego zawsze należy porównywać karty danych.
Co potwierdzamy dla gatunku w Państwa ofercie
| Właściwość | Dlaczego to ważne |
|---|---|
| Zawartość spoiwa (%) | Udarność w porównaniu z odpornością na zużycie |
| Klasa wielkości ziarna | Twardość, wytrzymałość krawędzi i udarność |
| Gęstość (g/cm³) | Pozwala sprawdzić skład i jakość spiekania |
| Twardość (HRA lub HV) | Odporność na zużycie |
| Wytrzymałość na zginanie (N/mm²) | Odporność na złamanie przy zginaniu |
Wartości pochodzą z karty danych lub raportu z badań dla danego gatunku, z podaną metodą badania. Jeśli pracują Państwo według określonej normy lub potrzebują Państwo świadectw badań wraz z dostawą, proszę poinformować nas przy składaniu zapytania ofertowego.
Dokumentacja do zamówienia
Proszę podać w zapytaniu, jakie dokumenty są potrzebne wraz z dostawą. EN 10204 3.1 — świadectwo odbioru zawierające zmierzone wartości dla partii, którą Państwo otrzymują — jest zwykle wymagane; raport z badań 2.2 zawiera natomiast rutynowe dane produkcyjne.
Potrzebne dokumenty są potwierdzane w ofercie wraz z kartą danych gatunku. Jeśli Państwa specyfikacja wymaga czegoś rzadszego, proszę powiedzieć, co zawiera, a my się do tego odniesiemy.
Nie są Państwo pewni, który gatunek jest potrzebny?
Proszę nam powiedzieć, jaką funkcję pełni część, z jakiego materiału jest obecnie wykonana i w jaki sposób ulega uszkodzeniu — zużycie, wykruszanie, pękanie lub korozja. Zwykle wystarcza to, aby zaproponować gatunek i wyjaśnić dlaczego.