Tungsten Karbür Kalite Sınıfları — Nasıl Seçilir ve Neleri Bildiririz
"Tungsten karbür" bir malzeme ailesini kapsar. Farklı kalite sınıflarından üretilmiş iki parça çok farklı davranış gösterebilir. Bu sayfa, kalite sınıflarının nasıl farklılaştığını ve teklif verirken yazılı olarak neleri teyit ettiğimizi açıklar. Standart kalite sınıflarımız aşağıda listelenmiştir; teklif verirken parçanız için önerdiğimiz kalite sınıfını belirtir ve veri sayfasını göndeririz.
Standart kalite sınıflarımız
Kobalt bağlayıcılı kalite sınıfları
| Kalite sınıfı | Bağlayıcı | Yoğunluk (g/cm³) | Sertlik (HRA) | Enine kırılma mukavemeti (N/mm², min.) | Tane boyutu | Not |
|---|---|---|---|---|---|---|
| YG6 | 6% Co | 14.80 | 90.0 | 2100 | Orta | |
| YG6X | 6% Co | 14.90 | 91.0 | 2150 | İnce | |
| YG6H | 6% Co | 14.90 | 91.5 | 2200 | İnce | HIP sinterlenmiş |
| YG8 | 8% Co | 14.60 | 89.0 | 2300 | Orta | |
| YG12 | 12% Co | 14.25 | 88.0 | 2650 | Orta | |
| YG15 | 15% Co | 13.90 | 87.0 | 2850 | Orta | |
| YG20 | 20% Co | 13.50 | 84.5 | 3050 | Orta |
Nikel bağlayıcılı kalite sınıfları
Nikel bağlayıcı, deniz suyunda, asitlerde ve diğer korozif sıvılarda kobalt bağlayıcıya göre liçlenmeye daha iyi direnç gösterir.
| Kalite sınıfı | Bağlayıcı | Yoğunluk (g/cm³) | Sertlik (HRA) | Enine kırılma mukavemeti (N/mm², min.) | Tane boyutu | Not |
|---|---|---|---|---|---|---|
| YN6 | 6% Ni | 14.75 | 89.5 | 1750 | Orta | |
| YN6X | 6% Ni | 14.80 | 90.5 | 1850 | İnce | |
| YN6H | 6% Ni | 14.85 | 91.0 | 1900 | İnce | HIP sinterlenmiş |
| YN8 | 8% Ni | 14.55 | 88.5 | 1950 | Orta | |
| YN8X | 8% Ni | 14.60 | 89.0 | 2050 | İnce | |
| YN8H | 8% Ni | 14.65 | 89.0 | 2100 | İnce | HIP sinterlenmiş |
| YN10 | 10% Ni | 14.35 | 87.5 | 2150 | Orta | |
| YN10X | 10% Ni | 14.40 | 88.0 | 2200 | İnce | |
| YN10H | 10% Ni | 14.45 | 88.0 | 2250 | İnce | HIP sinterlenmiş |
1 N/mm² = 145 psi. H sonekine sahip kalite sınıfları HIP sinterlenmiştir. Özel kalite sınıfları talep üzerine temin edilebilir.
Bir kalite sınıfını diğerinden farklı kılan nedir
- Bağlayıcı içeriği (genellikle kobalt): Daha fazla bağlayıcı genellikle daha tok, darbeye daha dayanıklı bir kalite sınıfı ve daha düşük sertlik ile aşınma direnci anlamına gelir.
- Tungsten karbür tane boyutu: Daha ince taneler genellikle daha yüksek sertlik ve kenar mukavemeti sağlar; daha iri taneler daha fazla tokluk verir; bu nedenle madencilik kalite sınıfları genellikle iri tanelidir.
- Bağlayıcı türü: Nikel bağlayıcılı kalite sınıfları, korozyonun kobalt bağlayıcıya etki edeceği deniz suyu veya bazı kimyasal uygulamalar gibi ortamlarda ve manyetik olmayan parça gereken durumlarda kullanılır.
- Katkı maddeleri: Diğer karbürlerin küçük ilaveleri, esas olarak kesici kalite sınıflarında tane büyümesini kontrol etmek veya yüksek sıcaklık davranışını iyileştirmek için kullanılır.
ISO 513 uygulama grupları
ISO 513, sert kesici malzemeleri kesmek üzere tasarlandıkları iş parçasına göre gruplandırır — P (çelik), M (paslanmaz çelik), K (dökme demir), N (demir dışı metaller), S (ısıya dayanıklı alaşımlar ve titanyum) ve H (sertleştirilmiş malzemeler) — ve bir sayı, aşınma direnci ile tokluk arasındaki konumu gösterir. Bu bir uygulama sınıflandırmasıdır, bileşim değildir.
Takım üreticilerine satılan tungsten karbür çubuklar için her kalite sınıfı için uygun ISO gruplarını belirtiyoruz. Aşınma parçaları, madencilik insertleri ve kalıplar için ISO kesme grupları geçerli değildir; kalite sınıfı bunun yerine bağlayıcı içeriği, tane boyutu ve çalışma koşullarına göre seçilir.
Çin kalite sınıfı adlarını okuma (YG, YT, YW)
Çin'deki birçok sert metal üreticisi, Çin ulusal standardındaki tanımlamaları kullanır. “YG” kalite sınıfları tungsten karbür–kobalt kalite sınıflarıdır ve sayı nominal kobalt yüzdesidir — YG8 nominal olarak %8 kobalttır. Sonekler genellikle tane boyutunu belirtir; örneğin ince tane için “X” ve iri tane için “C”. “YT” ve “YW” kalite sınıfları titanyum ve diğer karbürleri içerir ve ağırlıklı olarak kesici takımlar için kullanılır.
Adlar yalnızca bir başlangıç noktasıdır. İki üreticinin YG8'inin aynı sertliğe veya mukavemete sahip olacağı garanti edilmez; bu nedenle her zaman veri sayfalarını karşılaştırın.
Teklifinizdeki kalite sınıfı için teyit ettiğimiz bilgiler
| Özellik | Neden önemlidir |
|---|---|
| Bağlayıcı içeriği (%) | Tokluk ile aşınma direnci dengesi |
| Tane boyutu sınıfı | Sertlik, kenar mukavemeti ve tokluk |
| Yoğunluk (g/cm³) | Bileşimi ve sinterleme kalitesini kontrol eder |
| Sertlik (HRA veya HV) | Aşınma direnci |
| Enine kırılma mukavemeti (N/mm²) | Eğilme altında kırılmaya karşı direnç |
Değerler, test yöntemi belirtilmiş olarak o kalite sınıfına ait veri sayfasından veya test raporundan alınır. Belirli bir standarda göre çalışıyorsanız veya sevkiyatla birlikte test sertifikalarına ihtiyacınız varsa, teklif talep ederken bize bildirin.
Siparişinizle birlikte belgeler
Talebinizde sevkiyatla birlikte hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu bize bildirin. EN 10204 3.1 — aldığınız parti için ölçülen değerleri raporlayan bir muayene sertifikası — genellikle talep edilendir; 2.2 test raporu ise bunun yerine rutin üretim verilerini gösterir.
İhtiyacınız olan belgeler, kalite sınıfı veri sayfasıyla birlikte teklifte teyit edilir. Şartnamenizde daha az yaygın bir husus belirtiliyorsa, içeriğini bize bildirin; size geri dönüş yapalım.
Hangi kalite sınıfına ihtiyacınız olduğundan emin değil misiniz?
Parçanın ne iş yaptığını, bugün hangi malzemeden yapıldığını ve nasıl arızalandığını — aşınma, çentiklenme, çatlama veya korozyon — bize bildirin. Bu genellikle bir kalite sınıfı önermemiz ve nedenini açıklamamız için yeterlidir.